top of page

Çocuk ve Aile Yaşamı İçin 12 İpucu

Sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı, kilonuzu korumanıza ve diyabet, kalp hastalığı, astım ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarını önlemenize yardımcı olabilir. Bir aileniz varsa, onları sağlıklı ve mutlu tutmak da önemlidir. Ancak ailenizi büyütmek her zaman kolay değildir. Siz meşgulsünüz ve çocuklarınız da öyle.Erken yaşta aileniz için sağlıklı alışkanlıklar ve akıllı seçimler oluşturmanın bazı basit yolları vardır.

İşte size ve ailenize sağlıklı ve mutlu olmanıza yardımcı olacak 12 ipucu:
1. Egzersiz yapın.
Reklam araları sırasında veya dizi bölümleri arasında, kimin en fazla şınav çekebileceğini, bir tahtayı en uzun süre tutabileceğini veya en çok zıplamayı kimin yapabileceğini görmek için dostane bir rekabet yapın. Oyun, ailenizin sağlığı için iyidir.

2. Affet.
Çocuklarınızın hatalarını kabul edin ve af dileyin. Bu davranışı modelleyerek, çocuklara kin ve acıdan vazgeçmeyi öğretirken kendi sağlığınızı ve esenliğinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3. Öğünleri yönetin.
Her öğünde bir meyve ve sebze sunun. Çocukları meyve ve sebzeleri yemeye zorlamayın, onları hazır bulundurun. Sağlıklı beslenmeyi modellediğinizden emin olun. Çocuklarınız izliyor.

4. Sağlık hizmetleri konusunda proaktif olun.
Çocuğunuz için sağlık imkanlarınızı kullanın, çocuğunuzda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız komşuya sormayın ya da ulu Google'a. Uzmanlardan randevu alın ve bu randevular çocuğunuzun büyümesini, davranışını, uykusunu, yemesini ve sosyal gelişimini takip eder.

5. Kaliteli uyku alın.
Uyku, çocuklar için başarının önemli bir unsurudur. Ekran başında vakit geçirmeden erken yatmayı ve tutarlı bir dinlenme rutinini hedefleyin. Unutmayın, uykusuz çocuklar genellikle yavaşlamazlar, kendilerini bitirirler.

6. Yeni şeyler keşfedin.
Birlikte denemek istediğiniz aktivitelerin bir listesini yapın ve tüm ailenin görebileceği bir yere asın.

7. Güç oluşturun.
Ailenizin fiziksel aktivite planına güç ve esnekliği dahil edin. Bu, reklamlar sırasında esnemek veya diş fırçalarken baldırları yükseltmek kadar basit olabilir.

8. Sevinci bulun.
Her gün ailenizle birlikte gülecek bir şeyler bulun. Gülmek stresi ve kaygıyı azaltır.

9. Sevdiklerinizle vakit geçirin.
Sevdiklerinize karşı nazik davranarak güçlü ilişkiler kurmanın önemini aşılayın. Çocuklar vermenin - almamanın - gerçek mutluluk yaratabileceğini öğrenecekler. Evinizde olmayan sevdiklerinizle düzenli sanal zaman planlayın.

10. Bağımlılıkları tekmeleyin.
Ekran zamanını yalnızca ev işleri ve ödevler tamamlandıktan sonra izin verilen bir ayrıcalık haline getirin. Ekran süresini günde iki saatten az olacak şekilde sınırlayın ve ekranları çocuğunuzun yatak odasından uzak tutun.

11. Stresi azaltın.
Çocuklar ve aileler için yoga hakkında ücretsiz videolar için çevrimiçi arama yapın veya derin nefes almayı çocuklarınızın uyku rutinine dahil etmeyi deneyin. Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi stres ve kaygı yaşarlar.

12. Minnettarlık gösterin.
Bir şükran kavanozu oluşturun ve herkesi her gün kavanoza minnettar oldukları bir şeyle birlikte not koymaya teşvik edin. Hepiniz yemek masasındayken, onları okumak için zaman ayırın. Kalbinizi minnettarlığa açın ve zorlu zamanlarda acı çekmeyi kabul edin.

Kendinizi ailenizi bir araya getirmekte zorlanıyorsanız, sağlıklı davranışları modellemenin başlamak için iyi bir yer olduğunu unutmayın. Ailenizi değiştiremeyebilirsiniz, ancak kendi sağlıklı yaşam yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri gördüklerinde, şansları onlar da gemiye atlamak isteyeceklerdir.

KAYNAKÇA:
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/12-healthy-habits-for-families


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page