top of page

Geçmiş Başarılara Odaklanmak

Anksiyete veya depresyonu olan kişiler genellikle sağlıklı kararlar vermekte zorlanırlar. Ancak bir araştırma, hatalar yerine geçmiş başarılara odaklanırlarsa kararlarının gelişebileceğini öne sürüyor. Bulgular, eLife dergisi tarafından 22 Aralık 2020'de çevrimiçi olarak yayınlandı.


Araştırmacılar, üç gruba ayrılan 86 yetişkini işe aldı. Bir grupta yaygın anksiyete bozukluğu veya majör depresyon teşhisi konan kişiler vardı. Başka bir grup, aşırı endişe ve gelecek hakkında iyi hissetmeme gibi anksiyete veya depresyon belirtileri gösteren ancak klinik olarak teşhis edilmemiş kişilerden oluşuyordu. Son grup, kaygı veya depresyonu olmayanları içeriyordu.


Herkes tekrar tekrar iki şekil veya renk arasında seçim yaptığı bir bilgisayar oyunu oynadı. Seçimleri ya yanlış seçim için hafif bir şok verdi ya da doğru seçim için ödül verdi. Bir şeklin veya rengin ödül veya şok verme olasılığı bazı noktalarda tahmin edilebilirken bazı noktalarda değişkendi. Araştırmacılara göre, bu alıştırma, insanların mevcut kararlarına rehberlik etmek için geçmiş olumlu veya olumsuz sonuçları kullandığı gerçek hayattaki olasılıksal karar verme durumlarını simüle etmeyi amaçladı.


Depresyon ya da anksiyete ya da ortak semptomları olan kişilerin değişikliklere ayak uydurmakta zorlandıklarını ve bu nedenle daha yanlış seçimler yaptıklarını buldular. Buna karşılık, depresyon veya anksiyetesi olmayan gruptakiler sürekli olarak doğru seçimler yaptılar.


Kaynakça:


Harvard Üniversitesi Health Dergisi

9 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page