top of page

Koku Duyunuzun Diyetiniz Üzerindeki Etkisini Düşündünüz mü?

Bir köşedeki fırının yanından geçerken, ön kapıdan gelen taze tatlı kokularının sizi içine çektiğini fark edebilirsiniz. Yalnız değilsiniz: İnsanların burunlarına göre karar verdiği bilgisi Cinnabon ve Panera Bread gibi büyük markaların restoranlarına unlu mamullerin kokularını kullanarak satışlarda büyük artışlara yol açtı.

Ancak yeni bir araştırmaya göre, pastanenin yanından geçmeden hemen önce yediğiniz yemek, tatlı bir ikram için uğrama olasılığınızı etkileyebilir - ve sadece tok olduğunuz için değil.

Northwestern Üniversitesi'ndeki bilim adamları, insanların az önce yedikleri yemeğe bağlı olarak yemek kokularına karşı daha az duyarlı hale geldiğini buldular. Bu nedenle, örneğin yürüyüşünüzden önce bir iş arkadaşınızdan aldığınız unlu mamulleri atıştırıyorsanız, o tatlı kokulu fırına uğrama olasılığınız daha düşük olabilir.

Koku, yediklerimizi düzenler ve bunun tersi de geçerlidir.

Çalışma, tarçınlı çörek veya pizzadan yeni bir yemek yemiş olan katılımcıların "yemekle uyumlu" kokuları algılama olasılığının daha düşük olduğunu, ancak eşleşmeyen kokuları algılamadığını buldu. Bulgular daha sonra, beynin kokuları işleyen bölümlerinde beyin aktivitesinin benzer şekilde değiştirildiğini gösteren beyin taramalarıyla desteklendi.

Bu bulgular, kokunun yediklerimizi düzenlediği gibi, yediklerimizin de koku alma duyumuzu düzenlediğini göstermektedir.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu'nda nöroloji ve psikiyatri ve davranış bilimleri yardımcı doçenti olan kıdemli ve ilgili çalışma yazarı Thorsten Kahnt, gıda alımı ve koku alma sistemi arasındaki geri bildirimin evrimsel bir yararı olabileceğini söyledi.

Kahnt, "Atalarımızın yiyecek bulmak için ormanda dolaştığını düşünürseniz, meyveleri bulup yiyorlar ve artık çilek kokusuna karşı duyarlı değiller" dedi. "Ama belki de mantar kokusuna karşı hala hassastırlar, bu yüzden teorik olarak yiyecek ve besin alımındaki çeşitliliği kolaylaştırmaya yardımcı olabilir."

Kahnt, avcı-toplayıcı adaptasyonunun günlük karar verme sürecinde ortaya çıktığını görmesek de, burnumuz, aradığımız ve burnumuzla tespit edebildiklerimiz arasındaki bağlantının hala çok önemli olabileceğini söyledi. Örneğin, burun düzgün çalışmıyorsa, geribildirim döngüsü bozulabilir ve bu da düzensiz yeme ve obezite sorunlarına yol açabilir. Kahnt laboratuvarının araştırdığı koku alma sistemiyle bir başka bağ olan, bozulmuş uykuyla bile bağlantılar olabilir.

Kahnt laboratuvarı, beyin görüntüleme, davranış testleri ve invaziv olmayan beyin stimülasyonunu kullanarak, özellikle obezite, bağımlılık ve bunama gibi psikiyatrik durumlarla ilgili olarak, koku alma duyusunun öğrenme ve iştah davranışına nasıl rehberlik ettiğini araştırıyor. Geçmişte yapılan bir çalışmada ekip, uykudan mahrum bırakılan katılımcılarda beynin kokuya verdiği tepkinin değiştiğini buldu ve daha sonra gıda alımının gıda kokularını algılama yeteneğimizi değiştirip değiştirmediğini ve nasıl değiştirdiğini bilmek istedi.

Kahnt laboratuvarında doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın ilk ve ortak yazarı olan Laura Shanahan'a göre, farklı faktörler nedeniyle koku algısının nasıl değiştiğine dair çok az çalışma var. Shanahan, "Koku hoşluğu hakkında bazı araştırmalar var" dedi, "ancak çalışmamız, farklı eyaletlerde bu kokulara karşı ne kadar hassas olduğunuza odaklanıyor."
Pizza ve çam; tarçın ve sedir

Ekip, çalışmayı yürütmek için, katılımcılara bir yiyecek ve yiyecek olmayan bir koku ("pizza ve çam" ya da "tarçınlı çörek ve sedir" arasında bir karışım olan bir koku) sunulduğu yeni bir görev geliştirdi. "iyi eşleştirin" ve birbirinden farklıdır). Gıda ve gıda dışı koku oranı, saf gıdadan saf gıda olmayana kadar her karışımda değişiklik göstermiştir. Bir karışım sunulduktan sonra katılımcılara yemek kokularının mı yoksa gıda dışı kokuların mı baskın olduğu sorulmuştur.

Katılımcılar görevi bir MRI tarayıcısında iki kez tamamladılar: İlk önce, aç olduklarında, ardından iki kokudan birine uyan bir yemek yedikten sonra.

Shanahan, "MRI tarayıcısında yürütülen deneyin ilk kısmına paralel olarak, başka bir odada yemek hazırlıyordum." Dedi. "Her şeyin taze, hazır ve sıcak olmasını istedik çünkü katılımcının doyana kadar yiyebildiği kadar yemesini istedik."

Ekip daha sonra, katılımcının yemek kokusunu baskın olarak algılaması için her seansta karışımda ne kadar yemek kokusu gerektiğini hesapladı. Ekip, katılımcıların aç olduklarında, bir karışımı baskın olarak algılamak için daha düşük bir yiyecek kokusu yüzdesine ihtiyaç duyduklarını tespit etti. tarçınlı çörekler.

Ekip, beyin görüntüleme yoluyla hipotez için daha fazla kanıt sağladı. MRI'dan alınan beyin taramaları, beynin yemekten sonra kokuları işleyen kısmında meydana gelen paralel bir değişikliği gösterdi. Beynin yemekle uyumlu bir kokuya tepkisi, eşleşmeyen bir yemek kokusuna verilen tepkilerden daha az "yiyecek benzeri" idi.

Bulguları gelecekteki uyku yoksunluğu araştırmalarına uygulamak  Bu çalışmadan elde edilen bulgular, Kahnt laboratuvarının daha karmaşık projeler üstlenmesini sağlayacaktır. Kahnt, koku ve yiyecek alımı arasındaki geri bildirim döngüsünü daha iyi anlayarak, uyku eksikliğinin döngüyü bir şekilde bozup bozmayacağını görmek için projeyi tam bir döngüyü uyku yoksunluğuna geri götürmeyi umduğunu söyledi. Beyin görüntüleme ile, adaptasyonun beyindeki duyusal ve karar verme devrelerini nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla soru olduğunu ekledi.  Kahnt, "Yemekten sonra, koku alma korteksi artık yemekle uyumlu gıda kokularını gıda kadar temsil etmiyordu, bu nedenle adaptasyon işlemede nispeten erken gerçekleşiyor gibi görünüyor." Dedi. "Bu bilgilerin nasıl değiştirildiğini ve değişen bilgilerin beynin geri kalanı tarafından gıda alımıyla ilgili kararlar almak için nasıl kullanıldığını takip ediyoruz."

Kaynakça:
Materials provided by Northwestern University. Original written by Lila Reynolds.

Laura K. Shanahan, Surabhi Bhutani, Thorsten Kahnt. Olfactory perceptual decision-making is biased by motivational state. PLOS Biology, 2021; 19 (8): e3001374 DOI: 10.1371/journal.pbio.3001374

14 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page