top of page

Yürüyüş ve Sağlık

Sağlıklı olmak beden ve ruh sağlığı ile ilgili. Beden ve ruh sağlığını ise birbirinden ayırmak büyük bir hata olur herhalde. O halde yürüyüşün sağlığımız için 5 etkisini sizinle paylaşmak isterim.


1. Kilo arttırıcı genlerin etkilerine karşı koyar. Harvard araştırmacıları, bu genlerin aslında vücut ağırlığına ne kadar katkıda bulunduğunu belirlemek için 12.000'den fazla insanda obeziteyi teşvik eden 32 geni inceledi. Daha sonra, günde yaklaşık bir saat hızlı yürüyen çalışma katılımcıları arasında bu genlerin etkilerinin yarı yarıya azaldığını keşfettiler.


2. Exeter Üniversitesi'nden yapılan bir çift araştırma, 15 dakikalık bir yürüyüşün çikolata isteğini frenleyebileceğini ve hatta stresli durumlarda yediğiniz çikolata miktarını azaltabileceğini buldu. Ve en son araştırmalar, yürüyüşün aşermeyi ve çeşitli şekerli atıştırmalıkların alımını azaltabileceğini doğrulamaktadır.


3. Meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Araştırmacılar, her türlü fiziksel aktivitenin meme kanseri riskini azalttığını zaten biliyorlar. Ancak, yürümeyi sıfırlayan bir Amerikan Kanser Derneği araştırması, haftada yedi saat veya daha fazla yürüyen kadınların, haftada üç saat veya daha az yürüyenlere göre meme kanseri riskinin %14 daha düşük olduğunu buldu. Yürümek, aşırı kilolu olmak veya ek hormon kullanmak gibi meme kanseri risk faktörleri olan kadınlar için bile bu korumayı sağladı.


4. Eklem ağrılarını hafifletir. Birkaç çalışma, yürümenin artrite bağlı ağrıyı azalttığını ve haftada beş ila altı mil yürümenin ilk etapta artrit oluşumunu önleyebileceğini bulmuştur. Yürüyüş, eklemleri, özellikle de osteoartrite en duyarlı olan dizleri ve kalçaları kayganlaştırarak ve onları destekleyen kasları güçlendirerek korur.


5. Bağışıklık fonksiyonunu artırır. Yürüyüş, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde korunmanıza yardımcı olabilir. 1000'den fazla kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırma, haftada en az 5 gün, günde en az 20 dakika yürüyenlerin, haftada bir veya daha az egzersiz yapanlara göre %43 daha az hastalık günü geçirdiğini buldu. Ve eğer hastalanırlarsa, bu daha kısa süreliydi ve semptomları daha hafifti.


Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/?utm_source=delivra&utm_medium=email&utm_campaign=HB20210610-Walking&utm_id=2990315&dlv-emuid=427c830a-efa2-40ff-9969-0c93206ba9b7&dlv-mlid=299031514 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page