top of page

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon Nedir? Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Neyse ki, aynı zamanda tedavi edilebilir. Depresyon, üzüntü duygularına ve/veya bir zamanlar keyif aldığınız etkinliklere karşı ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve işte ve evde çalışma yeteneğinizi azaltabilir. Depresyon belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve şunları içerebilir:

Üzgün ​​hissetmek veya depresif bir ruh hali içinde olmak

Bir zamanlar zevk alınan faaliyetlere ilgi veya zevk kaybı

İştahta değişiklikler – diyetle ilgisi olmayan kilo kaybı veya kazanım

Uyuma veya çok fazla uyuma sorunu

Enerji kaybı veya artan yorgunluk

Amaçsız fiziksel aktivitede artış (örneğin, hareketsiz oturamama, pacing, el sıkma) veya yavaş hareketler veya konuşma (bu hareketler başkaları tarafından gözlemlenebilecek kadar şiddetli olmalıdır)

Değersiz veya suçlu hissetmek

Düşünme, konsantre olma veya karar verme zorluğu

Ölüm veya intihar düşünceleri

Semptomlar en az iki hafta sürmeli ve depresyon teşhisi için önceki işlevsellik seviyenizdeki bir değişikliği temsil etmelidir. Ayrıca tıbbi durumlar (örneğin tiroid sorunları, beyin tümörü veya vitamin eksikliği) depresyon semptomlarını taklit edebilir, bu nedenle genel tıbbi nedenleri dışlamak önemlidir. Depresyon, herhangi bir yılda 15 yetişkinden birini (%6,7) etkiler. Ve altı kişiden biri (%16.6) hayatlarının bir döneminde depresyon yaşayacak. Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak ortalama olarak, ilk olarak 20'li yaşların ortalarında ortaya çıkar. Kadınların depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını gösteriyor. Birinci derece akrabalarda (ebeveynler/çocuklar/kardeşler) depresyon olduğunda yüksek derecede kalıtsallık (yaklaşık %40) vardır.


KAYNAKÇA:

https://psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page